Bieganie na bieżni – wady i zalety

Bieganie na bieżni – wady i zalety

Co daje bieganie na bieżni?

Bieżnia elektryczna jest w rzeczywistości pod wieloma względami znacznie lepsza od klasycznego biegu. W ten sposób zostaje wzmocniony nasz układ kostny i co najważniejsze mięśniowy. Poprawiony zostaje metabolizm. Dzięki czemu przemiana materii w naszym organizmie będzie zachodzić znacznie sprawniej i korzystniej niż wcześniej. Co więcej, regularnie uprawiane bieganie po bieżni ma niezwykle pozytywny wpływ na redukcję nadmiaru cellulitu, przyspiesza przepływ krwi, oraz ujędrnia skórę, dzięki czemu staję się znacznie gładsza niż do tej pory. Jak zatem jasno widać tego typu aktywność fizyczna jest w stanie zapewnić nam szereg wyjątkowo korzystnych efektów.

kobieta biega po bieżni
Photo by Intenza Fitness

Czy bieganie na bieżni jest zdrowe?

Jak najbardziej. Tak jak już wcześniej wspomniałem, przynosi ono szereg pozytywnych korzyści. Przede wszystkim za jego pomocą jesteśmy w stanie dość sprawnie poprawić naszą kondycję fizyczną, sprawność seksualną, czy umysłową, zdrowie psychiczne, a nawet wygląd. Znacznie rozbudowuje ono i rzeźbi mięśnie, zwłaszcza te wchodzące w skład dolnych kończyn ciała. Dzięki bieganiu na bieżni jesteśmy w stanie ponadto pozbyć się nadmiaru zbędnych kilogramów i tłuszczu co może mieć swoje niezwykle wartościowe skutki w przyszłości.

Bieganie na bieżni wady i zalety

Pozytywne aspekty

Zacznijmy od mocnych punktów tego rodzaju aktywności. Na wyróżnienie w tym miejscu zasługuje fakt, iż bieganie po specjalnie do tego przystosowanej bieżni ma pozytywne efekty. Znacznie obniża obciążenie stawów u nóg, inaczej niż ma to miejsce w przypadku klasycznego poruszania się po dworze.

Wynika to w głównej mierze z tego, że większość dostępnych obecnie na rynku bieżni ma wbudowane specjalistyczne systemy amortyzacyjne, mające na celu zwiększenie komfortu podczas użytkowania do niemalże maksimum.

W związku z tym uprawianie joggingu na bieżni jest znacznie bezpieczniejsze. Ponadto dzięki charakterystyce i uniwersalności sprzętu jesteśmy w stanie ćwiczyć różne partie mięśniowe jednocześnie, a także dostosować poziom trudności wysiłku względem własnych, w pełni spersonalizowanych możliwości. Kolejną zdecydowaną zaletą biegania po bieżni jest zupełna niezależność względem panujących danego dnia warunków atmosferycznych. Nieważne czy pada deszcz, czy sypie śnieg my bez żadnego problemu możemy zrobić swój trening. Daje nam to pewnego rodzaju swobodę działania.

Kobieta biega na bieżni w klubie fitness
Photo by Mike Cox

Bieganie na bieżni — minusy

Niestety przeprowadzanie aktywności fizycznej za pomocą bieżni może się stać po jakimś czasie monotonne. Podczas biegania na zewnątrz w terenie będziemy nieustannie zmieniać swoją lokalizację. W ten sposób nasz trening zostanie choć trochę urozmaicony. Natomiast bieżnia znajduje się cały czas w tym samym miejscu. Może się to więc zdecydowanie znudzić. Do tego bieganie po bieżni wymaga od nas wprowadzenia w życie niezwykle kosztownych inwestycji. Będzie się ona wiązać z bezpośrednim zakupem sprzętu, tudzież karnetu treningowego.

Jak często powinno się biegać po bieżni?

Ten aspekt zależy w zupełności od naszych indywidualnych planów, czy możliwości samego organizmu. Warto jednak zdecydowanie robić jeden, maksymalnie dwa dni przerwy pomiędzy poszczególnymi aktywnościami. W ten sposób będziemy się w stanie skutecznie się zregenerować. Przełoży się to na późniejsze efekty. Nie można oczywiście także zapomnieć o kluczowej dla całego procesu regularności. Treningi powinny się odbywać w miarę możliwości cyklicznie.