Rower elektryczny- wszystko, co warto o nim wiedzieć 

Rower elektryczny- wszystko, co warto o nim wiedzieć 

W dzisiejszych czasach jazda na jednośladach stała się niezwykle modna. Wiele osób korzysta z rowerów, by podróżować, zwiedzać świat, odbywać niezwykle ciekawe wycieczki z rodziną czy przyjaciółmi. Niestety jazda na rowerze jest aktywnością fizyczną, która wymaga doskonałej kondycji i ogólnej wydolności organizmu. Dlatego doskonałą alternatywą, zwłaszcza dla pokonywania długich tras jest rower elektryczny. Co warto o nim wiedzieć? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Electric Bike Parked on Gravel Road

Krótka charakterystyka rowerów elektrycznych

Rower elektryczny to model, który różni się od standardowych jednośladów obecnością silnika elektrycznego. Nic więc dziwnego, że takie rozwiązanie coraz częściej zastępuję korzystanie z samochodów osobowych czy komunikacji miejskiej, pozwalając na ogromną oszczędność czasu oraz pieniędzy. Co więcej, rower elektryczny przyczynia się również do ograniczenia szkodliwych emisji dla środowiska naturalnego. 

Co ciekawe, rower elektryczny na pierwszy rzut oka wygląda identycznie jak jego standardowy odpowiednik. Różni go jednak waga- zazwyczaj jest cięższy i bardziej masywny. Odróżnia go jednak wyposażenie- przede wszystkim silnik i akumulator. To właśnie dzięki nim jazda na rowerze elektrycznym jest o wiele prostsza i ogranicza ilość wysiłku fizycznego, który należy włożyć w jazdę na jednośladzie. 

man in black shirt sitting on brown wooden bench beside black and white bicycle during daytime

Ważne jest stwierdzenie, że rower elektryczny może służyć nam jako zwykły rower, na którym będziemy poruszać się siłą własnych rąk. Kiedy jednak poczujemy zmęczenie i chęć pomocy, wystarczy w trakcie jazdy przy pomocy jednego przycisku elektrycznego, uruchomić silnik. Najczęściej wykorzystywane jest to na długich dystansach, podczas jazdy pod wiatr, jak również w przypadku stromych podjazdów. Co więcej, większość modeli rowerów elektrycznych pozwala na wybór pracy, tzn. pracę silnika z pełną mocą, w trybie oszczędnościowym, czy w trybie wspomagania pedałowania.

Szeroka różnorodność wyboru rowerów elektrycznych

Możemy wyróżnić wiele rodzajów rowerów elektrycznych. Dzięki temu bez trudu uda nam się wybrać model dopasowany do charakteru naszej jazdy. 

Rower elektryczny mtb dedykowany jest do wszystkich osób, które uwielbiają wycieczki po specjalnie wyznaczonych szlakach bądź górskich terenach. To także model, który będzie idealny do jazdy po nierównych ścieżkach czy lasach. 

Rower elektryczny miejski, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany jest do poruszania się po bulwarach, chodnikach czy asfaltowych drogach. To zazwyczaj modele rowerów elektrycznych, które charakteryzują się niezwykle designerskim wyglądem. Ozdobne koszyki, kolorowe ramy, to ich znaki rozpoznawcze. 

Rower elektryczny górski to model, którym będziemy mogli przemieszczać się po wymagających, górskich trasach czy szlakach. W związku z tym, że góry są jednym z najtrudniejszych terenów do jazdy na rowerze, przede wszystkim ze względu na wysokie zmiany terenu i dynamiczne ukształtowanie terenu, elektryczny rower będzie ogromnym ułatwieniem i nieocenioną pomocą. 

e bike, pedelec, bicycle

Ostatnim rodzajem jest rower elektryczny trekkingowy. To propozycja dedykowana dla osób, które poszukują roweru uniwersalnego. Przy użyciu modelu trekkingowego będziemy mogli komfortowo poruszać się zarówno po równym, utwardzonym terenie, jak również po nieutwardzonych, nierównych drogach wiejskich, polanach, leśnych ścieżkach, a nawet szlakach górskich bez stromych zjazdów.

Szukasz doskonałego sposobu, by jazda na rowerze była przyjemna i komfortowa nawet na najdalszych trasach? Postaw na rower elektryczny i ciesz się z dokonanego wyboru przez długi czas.