Bieganie czy rower? Co wybrać?

Bieganie czy rower? Co wybrać?

Aktywny tryb życia zyskuje coraz więcej zwolenników. Uprawianie konkretnej dyscypliny sportowej przynosi bez wątpienia korzyści zdrowotne. Wpływa to na dobre samopoczucie oraz zapobiega rozwojowi wielu groźnych chorób. Przy wyborze aktywności fizycznej przede wszystkim powinniśmy kierować się predyspozycją oraz swoimi możliwościami. Najczęściej decydujemy się na bieganie bądź jazdę rowerem. Są to najbardziej popularne sposoby na aktywne spędzanie czasu. Wiele osób przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej dyscypliny boryka się z ogromnym dylematem, rozważając przy tym wszystkie aspekty za i przeciw. Zarówno bieganie, jak i jazda na rowerze rekreacyjnie, nie wyczynowo ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Mimo wszystko podpowiadamy, jaka dziedzina sportu korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i dobry stan zdrowia. 

person in red shirt standing near river during daytime

Wpływ biegania na stan zdrowia

Bez wątpienia bieganie zarówno na bieżni w domu czy w klubie, jak i w terenie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest to najprostszy sposób na poprawienie kondycji fizycznej. Nie wymaga specjalnego sprzętu ani wyjątkowych umiejętności. W zasadzie pierwsze treningi można rozpocząć od szybkiego marszu poprzez spokojny bieg. Tego typu dyscyplina sportu nie wymaga nakładów finansowych. Strój powinien być zawsze dostosowany do warunków atmosferycznych. Ważnym elementem są jedynie buty. Bieganie można uprawiać w zasadzie wszędzie i przy każdej aurze. Służy najczęściej do osiągania określonego pułapu wagi, poprawy wyglądu bądź sprawdzenia własnej wytrzymałości. Istotą tej dziedziny sportu jest lepsze spalanie tkanki tłuszczowej od jazdy rowerem przy zbliżonym tempie. Niestety, zbyt intensywne bieganie może spowodować wiele kontuzji i urazów. Szczególnie jeśli będzie wykonywane bez przygotowania. Pamiętajmy o stopniowaniu wysiłku i natężenia biegania. Kontuzje związane z bieganiem mogą obejmować zarówno uszkodzenia i naderwanie mięśni oraz ścięgien. Z kolei szybkie bieganie powoduje stany zapalne stawów, a nawet złamania kości. Same kontuzje związane z bieganiem są bardzo dokuczliwe i na ogół wykluczają dalsze bieganie. Dotyczą one kolana, stawu skokowego, jak i samej stopy.

Korzyści z jazdy rowerem

woman riding white rigid bike

W przeciwieństwie do biegania jazda rowerem sprawia przyjemność oraz zadowolenie z pokonywania własnych słabości. W zależności od tempa jazdy zmieniamy otoczenie w plenerze i poznajemy nowe krajobrazy. Jazda na rowerze jest harmonijna, wpływa to pozytywnie na całe ciało. W czasie rehabilitacji jazda rowerem pozwala powrócić do formy po kontuzjach i urazach. Wpływa korzystnie na metabolizm oraz poprawia krążenie. Dzięki temu szybciej następuje regeneracja uszkodzonych tkanek i mięśni. Bez względu na rodzaj sprzętu, jazda rowerem w mniejszym stopniu obciąża układ kostno-stawowy. Regularna jazda poprawia koordynacje ruchów, co odzwierciedla się w życiu codziennym. Dzięki temu stajemy się bardziej zwinni, zręczniejsi oraz bez problemu nabywamy orientacje w terenie. Dużym minusem uprawiania tej dziedziny sportu jest wygórowana cena dobrego sprzętu. Aby jazda rowerem sprawiała przyjemność, powinien on być dostosowany prawidłowo do sylwetki. Ciężki i zbyt duży rower wręcz zniechęca. Jednym z najkorzystniejszych rozwiązań sąrowery uniwersalne.Służąone do jazdy zarówno w mieście, jak i w terenie zalesionym. Taki sprzęt pozwoli rozwijać swoje umiejętności w czasie wypraw, a nawet umożliwi szybki dojazd do pracy. Są one przystosowanie do jazdy w każdych warunkach atmosferycznych. Wówczas należy tylko odpowiednio przystosować strój.