Ile kalorii spala bieganie?

Ile kalorii spala bieganie?

Co druga osoba decyduje się na bieganie, gdyż jest to aktywność, za pomocą której możemy spalić nadmiar kalorii. Czy to ty należysz do tego grona? Wiesz dokładnie ile jesteś w stanie tak naprawdę spalić? Będziesz nieco rozczarowany, lecz tylko w ten sposób Twoje odchudzanie zakończy się sukcesem. Warto więc zapoznać się z treścią tego artykułu. 

man running on road near grass field

Bieganie – ile kalorii średnio spalisz?

Przyjęto, iż biegając przez 60 minut jesteśmy w stanie spalić około 500 kcal. Jest to tyle, co tabliczka czekolady, kilogram jabłek, 10 ciastek Oreo, a także dwie puszki piwa. Lecz, czy to rzeczywiście sporo? Szybki bieg sprinterski natomiast spala 1200 kcal. Jednak będąc realistą wiemy, iż nie da się biegać bardzo szybko dużej niż 5,10 min 30-minutowy bieg zaś to około 250 mniejsza wartość kcal niż tą, którą ma jeden baton Snickers. Logicznie myśląc to 5-minutowa przyjemność kosztuje nas tylko x6 więcej wysiłku. Podsumowując 500 kcal na 60 min to średnia jaką wykonuje człowiek biegając. 

A tak naprawdę? To zależy!

Tak naprawdę to, czy spalimy 300, 500, 700 kcal zależne jest od pewnych aspektów takich jak:

  • waga biegacza – wraz ze wzrostem wagi wzrasta liczba spalanych kalorii przez biegacza. Tak samo jak samochód terenowy będzie spalać więcej niż zwykły skuter. Prosta fizyka. 
  • hormon tarczycy – mają wpływ na ilość wydalanej przez organizm energii. Jeśli więc mamy problem ze zrzuceniem wagi to warto udać się na wizytę do ginekologa. Masa osób nie jest świadoma problemu, jaki powstaje w wyniku problemów z tarczycą. 
  • tempo biegania – wraz ze wzrostem tempa naszego biegu wzrasta ilość zużywanej przez organizm energii. Istnieją tacy biegacze, którzy w 40 minut potrafią spalić 500 kcal brnąc w szaleńczym tempie. 
  • podłoże – rodzaj nawierzchni i ukształtowanie terenu mają kolosalny wpływ na to jak biegacz przebiegnie określony dystans. Im bardziej strome jest podłoże, tym więcej kalorii będzie trzeba spalić podczas owego biegu. 
  • pogoda – nawet najprostszy, błahy aspekt ma wpływ na zużycie kalorii. Wydatek kaloryczny wzrośnie wraz z nasilającą się prędkością wiatru, a także w zimę kiedy ciało zużywa energię na ogrzanie. Warto jednak zaznaczyć, że im więcej energii nasze ciało zużyje na ogrzanie organizmu tym ryzyko zachorowania wzrasta dlatego ubierajmy się ciepło.
  • technika biegania – bieg, w którym korzysta się z ramion zwiększa wydatek kaloryczny. Ile kalorii jest w stanie spalić bieg z nadmiernym machaniem łapami? Na pewno dystans, jaki biegacz musi przebiec, by spalić zjedzony batonik angażując do tego wspomniane ramiona pozwoli mu na o wiele więcej. 
  • zaangażowania w bieg – organizmu nie da się oszukać i jeśli na pewno przykładamy się do określonej aktywności fizycznej to zamierzony wynik prędzej, czy później na pewno zostanie przez nas zauważony. 

Podsumujmy

To ile spalimy podczas biegu zależy głównie od tego ile wysiłku fizycznego włożymy w trening. Im bardziej się zmordujemy tym z pewnością wyniki z czasem będą lepsze. Duże znaczenie ma też stan gospodarki hormonalnej oraz nasza waga. Zły stan gospodarki hormonalnej równoznaczny jest z trudnościami, jakie na pewno napotkamy chcąc zrzucić zbędę kalorie. Głównie skup się w pierwszej kolejności na czynnikach na, które masz wpływ. Skup się także na diecie, gdyż podjadanie, nadrabianie spalonych kalorii słodkimi lub słonymi przekąskami zwiększa ryzyko wyjścia na zero, lub wręcz przeciwnie taki krok sprawi, że w bardzo szybkim tempie przybierzemy na wadze. Spalając kalorie wypukujemy również ważne dla naszego organizmu składniki pamiętajmy więc o odpowiedniej suplementacji witaminowej w postaci: magnezu, witaminy c itp.