Czy pływając jesteśmy narażeni na kontuzje?

Czy pływając jesteśmy narażeni na kontuzje?

Być może słyszałeś, że pływanie jest najmniej kontuzjo-genną aktywnością, ale prawda jest taka, że pływanie jak każdy inny sport wiąże się z szeregiem zagrożeń. Zwłaszcza jeśli trenujemy lub uprawiamy pływanie intensywnie. Istnieje wiele czynników, które sprzyjają pojawianiu się kontuzji w pływaniu i ogólnie w sporcie; na przykład: słaba technika, brak rozwoju mięśni, brak elastyczności, złe odżywianie, słabe nawodnienie itp. W tym artykule omówimy najczęstsze kontuzje pływackie.

man doing butterfly stroke

Urazy szyi spowodowane pływaniem

Zwróć uwagę na technikę. Przede wszystkim podczas pływania stylem dowolnym trzymaj głowę w jednej linii z kręgosłupem i patrz w dół. Nie patrz prosto przed siebie, jak w przypadku stylu klasycznego. Radzimy również unikać zbytniego obracania głowy podczas oddychania, lepiej jest bardziej obracać ciało.. Podczas pływania stylem motylkowym i klasycznym ważne jest, aby głowa znajdowała się w jednej linii z kręgosłupem. Podczas wdechu należy ustawić głowę w pozycji bardziej skierowanej w dół niż do przodu. Utrzymując te ruchy, głowa pozostanie w neutralnej pozycji, pomagając uniknąć urazów szyi. W obu przypadkach niezbędna jest odpowiednia rozgrzewka obejmująca ćwiczenia specjalnie zaprojektowane do rozgrzania okolicy szyi.

„Bark pływaka”

Jedną z najważniejszych części ciała podczas pływania jest bark. Jeśli jesteś bardzo aktywnym pływakiem, prędzej czy później zaczniesz odczuwać dyskomfort w barku. Jedną z najczęstszych kontuzji jest zapalenie ścięgna stożka rotatorów. Powtarzające się ruchy, które wykonujemy za pomocą tego stawu, mogą powodować ból i stany zapalne z powodu niewłaściwej techniki, lub zmęczenia. Urazom barku można zapobiec, stosując odpowiednią technikę. Oznacza to mniejsze obciążenie stawu. Leczenie w celu zmniejszenia stanu zapalnego barku polega na miejscowym stosowaniu lodu i leków przeciwzapalnych.

person in swimming goggles in swimming pool

„Kolano pływaka”

Kontuzja kolana pływaka jest jedną z najczęstszych kontuzji pływackich. Około 80% pływaków będzie cierpieć z tego powodu podczas swojej kariery. Uraz kolana w tym sporcie jest spowodowany zewnętrzną rotacją kolana podczas wypychania wody Ciągłe powtarzanie tego ruchu może powodować obciążenie stawu, powodując stan zapalny. Objawy mogą stać się przewlekłe. Najważniejszą rzeczą, podobnie jak w przypadku większości innych urazów, jest odpowiednia rozgrzewka i rozgrzanie mięśni przed treningiem. Ważne jest, aby unikać tego typu kontuzji, ponieważ powrót do zdrowia jest bardzo skomplikowany. 

Ból pleców

Plecy mogą być kolejną częścią ciała, która jest narażona na długotrwały wysiłek. Powtarzalny charakter ruchów podczas pływania, wysoka pozycja głowy i obciążenie spowodowane siłą wymaganą, aby zapobiec zanurzeniu bioder i nóg, prowadzą do wielu problemów w tym obszarze.

Najlepszą profilaktyką jest bez wątpienia rozgrzanie i przygotowanie mięśni i stawów przed pływaniem. Dobra kondycja pomoże pomaga uniknąć nienaturalnych lub niewygodnych ruchów. Wzmacnianie, odpowiednie rozciąganie i regularne ćwiczenia aerobowe to najlepsza profilaktyka urazów pleców i ogólnie urazów związanych z pływaniem.

Zapalenie kaletki maziowej

Uraz ten występuje, gdy uraz barku nie jest leczony, przez co pogarsza się i wymaga operacji w celu powrotu do zdrowia. Oprócz operacji, pływacy potrzebują fizjoterapii, aby wspomóc powrót do zdrowia i zapobiec zanikowi mięśni. Często zaczyna się od ćwiczeń zakresu ruchu, a następnie przechodzi do ćwiczeń wzmacniających.

Inne urazy związane z pływaniem

Istnieją dodatkowe urazy, które mogą powstać w wyniku pływania, takie jak zapalenie ścięgna stopy lub kostki w wyniku powtarzających się ruchów. Zespół stresu łokciowego i inne urazy dłoni lub nadgarstków mogą wynikać z ruchów ciągnących dolną części ramion i dłoni przez wodę. Objawy tych mniej powszechnych urazów mogą boleć i/lub przeszkadzać nawet bardziej niż wyżej wymienione obszary (ramiona, szyja i kolana).