Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Ile kalorii spala jazda na rowerze?

Jazda na rowerze to aktywność sercowo-naczyniowa, która jest nie tylko przyjemna, ale może również spalić wiele kalorii. Rzeczywista liczba kalorii spalonych podczas jazdy na rowerze zależy od dwóch czynników: intensywności jazdy i składu ciała.

Co wpływa na ilość spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze?

Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, więc osoba o muskularnej budowie ciała spali więcej kalorii podczas jazdy na rowerze niż osoba o tej samej wadze, ale z wyższym procentem tkanki tłuszczowej. Ogólnie rzecz biorąc, osoby o wyższej wadze spalą więcej kalorii niż osoby ważące mniej.

Intensywność jest jedynym czynnikiem, który rowerzysta może łatwo kontrolować, aby spalić jak najwięcej kalorii. Im bardziej intensywna jazda (prędkość i/lub wytrzymałość), tym więcej kalorii zostanie spalonych. Dlatego też nie ma dokładnej liczby kalorii spalonych w określonym czasie, którą można przypisać każdej osobie podczas każdej jazdy na rowerze.

jazda na rowerze miejskim

Przykłady spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze

Poniżej znajduje się kilka przykładów jazdy na rowerze z przybliżoną liczbą spalonych kalorii; łatwo zauważyć, że wydatek kalorii wzrasta wraz ze wzrostem intensywności.

Typ roweruOsoba ważąca 55 kilogramówOsoba ważąca 100 kilogramów
Spokojna jazda na rowerze100 kalorii182 kalorii
Szybka jazda na rowerze250 kalorii455 kalorii
Spokojna jazda na rowerze stacjonarnym75 kalorii137 kalorii
Intensywna jazda na rowerze stacjonarnym263 kalorii478 kalorii
Zajęcia spinning z lekkim wysiłkiem138 kalorii250 kalorii
Zajęcia spinningu z dużym wysiłkiem263 kalorii478 kalorii

Kalorie spalone podczas jazdy na dystansie 1 kilometra

Przeciętna osoba prawdopodobnie spali mniej niż 75 kalorii podczas jazdy na rowerze na dystansie 1 kilometra przy umiarkowanym wysiłku podczas łatwej jazdy. Jeśli zastanawiasz się, ile konkretnie kalorii spalisz, przejeżdżając kilometr na rowerze, wiedz, że odpowiedź zależy w dużej mierze od:

  • Jak trudna lub łatwa jest trasa do przejechania.
  • Ile wysiłku włożyłeś w podróż.
  • Czasu potrzebnego na przejechanie kilometra – większość osób jest w stanie przejechać kilometr na łatwej trasie w mniej niż pięć minut.
  • Własnego składu ciała

Prędkość jazdy i spalanie kalorii

Prędkość jazdy na rowerze ma wpływ na ilość spalanych kalorii ze względu na wysiłek wymagany do zwiększenia prędkości. Prędkość 16 km na godzinę jest uważana za wolne tempo, 19-22 km na godzinę jest uważane za umiarkowane tempo, a powyżej tej prędkości jest to tempo energiczne. Weź pod uwagę ukształtowanie terenu i nachylenie; 10 km/h może być energicznym wysiłkiem, jeśli pedałujesz pod górę na stromym wzniesieniu lub jedziesz po wyboistym szlaku, podobnie jak 14 km/h może być lekkim wysiłkiem, jeśli szybko zjeżdżasz z dużego wzniesienia.

mężczyzna jadący na rowerze pod górkę

Inne czynniki

Ciągnięcie przyczepki rowerowej lub przewożenie ciężkiego ładunku na rowerze zwiększy wysiłek potrzebny do jazdy, a tym samym potencjał spalania kalorii. Cięższy rower może również wymagać większego wysiłku niż lżejszy. Twoje doświadczenie jako rowerzysty również będzie dyktować liczbę spalonych kalorii podczas wycieczki, ponieważ jazda na rowerze będzie wymagać więcej wysiłku, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tej aktywności.

Jazda na rowerze zapewnia dobry trening aerobowy, który stanowi wyzwanie i zapewnia ważne korzyści zdrowotne. Podobnie jak w przypadku każdej aktywności sercowo-naczyniowej, im częściej jeździsz na rowerze, tym większa będzie twoja siła. Jako dodatkowy bonus, jazda na rowerze może zapewnić większe spalanie kalorii niż inne mniej intensywne ćwiczenia sercowo-naczyniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *