Jakie korzyści niesie pływanie kraulem i ile spala kalorii?

Jakie korzyści niesie pływanie kraulem i ile spala kalorii?

Kraul jest najszybszym ze wszystkich stylów pływackich. Nie jest łatwą sztuką nauczyć się pływać w tym stylu, ale jeśli już opanuje się technikę oddychania, a mięśnie będą odpowiednio rozwinięte, to przyniesie to wiele efektów zdrowotnych. Jak poprawnie pływać kraulem? Ile kalorii spala pływanie kraulem i jakie płyną z tego stylu zalety?

Jak poprawnie pływać kraulem? Wybór techniki

Opływowa sylwetka, duża i naprzemienna praca nóg i rąk podczas pływania kraulem pozwalają na zmniejszenie oporu wody i na szybkie oraz sprawne pokonywanie wielu basenów w szybkim tempie. Taka technika daje najlepsze efekty podczas pływania i jest często stosowana podczas triathlonów oraz podczas konkurencji w stylu dowolnym. Podczas pływania w tym stylu należy utrzymywać głowę w jednej linii z kręgosłupem, a wzrok kierować w dół. Odpowiednie ułożenie ciała daje najwyższą pozycję w wodzie, co wpływa na zmniejszenie oporu i zwiększa prędkość i wydajność pływania. Bardzo istotne podczas pływania kraulem jest rotacyjne poruszanie tułowia wzdłuż centralnej osi ciała, czyli wysoki łokieć, właściwa koordynacja ruchowo-oddechowa oraz naprzemienna praca nóg.

Jakie płyną zalety z pływania kraulem?

Aktywność fizyczna w postaci pływania kraulem przynosi wiele zalet zarówno dla zdrowia, jak i psychiki, więc dlatego warto poświęcić swój czas i energię na ten rodzaj treningu. Podczas pływania poprawia się krążenie krwi, stabilizuje się zdrowie stawów i mięśni oraz poprawia się kondycja. To świetny wybór dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Podczas godzinnego treningu można spalić do nawet ośmiuset kalorii. To wspaniały pomysł na zgubienie kilku kilogramów dla osób w wielu grupach wiekowych- od młodzieży po emerytów. Przeciwwskazań do takich treningów praktycznie nie ma. Pływanie kraulem bardzo dobrze wpływa na rozwój młodzieży, poprawia ich motorykę oraz zmniejsza ryzyko wad kręgosłupa. Ponadto u wielu osób podnosi poczucie własnej wartości i wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne. Zwiększa się zakres ruchu ramion oraz rozbudowują się mięśnie. Regularne ruchy rąk i ramion bardzo dobrze działają na boczne mięśnie tułowia. Istotną zaletą pływania kraulem jest szlifowanie swojej wytrzymałości i synchronizacja oddechu z ruchami ramion. Poza tym systematyczne pływanie stylem kraul przynosi wiele innych zalet, którymi są:

  • dotlenianie organizmu,
  • poprawa koordynacji ruchowej,
  • spalanie tkanki tłuszczowej,
  • zmniejsza się obciążenie dla stawów- to świetny wybór dla osób starszych lub dla tych, którzy są w trakcie rehabilitacji,
  • zwiększa się metabolizm,
  • spada poziom złego cholesterolu LDL we krwi,
  • ujędrnia się skóra,
  • podczas pływania produkują się endorfiny obniżające stres,
  • znikają bóle kręgosłupa,
  • poprawia się wygląd sylwetki i zwiększa gibkość ciała.

Jak widać pływanie kraulem, przynosi wiele zalet dla zdrowia fizycznego i psychicznego człowieka. Dlatego warto się zapisać i uczęszczać na basen i szlifować swoje umiejętności pływackie.

Ile spala kalorii pływanie kraulem?

Pływanie kraulem daje najwyższe efekty podczas aktywności fizycznej na basenie, ponieważ sześćdziesiąt minut pływania w tym stylu powoduje spalanie od pięciuset do ośmiuset kalorii. Końcowy wynik uzależniony jest od wagi, wzrostu, wieku oraz intensywności pływania. W celu schudnięcia kilku kilogramów za pomocą kraula istotny jest regularny trening połączony ze zbilansowaną dietą. Początkujące osoby powinny uczęszczać od dwóch do trzech razy w tygodniu na sesje, które trwają trzydzieści minut. Po kilku tygodniach powinno przedłużać się pływanie do sześćdziesięciu minut podczas jednego pobytu na basenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *